Florencja Dantego Alighieri

W sobotę mieliśmy wyjazd do przepięknej Toskanii, a dokładnie do miasta kwitnących lilii, czyli Florencji – miasta Dantego, który jako pierwszy zaczął pisać w dialekcie toskańskim. Dlatego uważa się, że florentczycy mówią najpiękniej po włosku. Tutaj znajduje się dom Dantego wraz z jego podobizną oraz ulica nazwana na jego cześć (Via Dante Alighieri).

Kościoły we Florencji są bardzo bogato zdobione na zewnątrz, lecz w środku – skromne, ponieważ miały nie rozpraszać modlących się ludzi .I na odwrót, pałace nie mogły emanować bogactwem na zewnątrz.

W mieście znajduje się całkowicie zabudowany most, który przetrwał II wojnę światową. Potocznie nazywany jest mostem złotników, ponieważ znajdują się tam od XVI wieku sklepy jubilerskie. Ponte Vecchio sprawował funkcje nie tylko handlowe, służył także przeprawom zwykłych ludzi. Książę Kosma Medyceusz, by móc swobodnie przemieszczać się ponad głowami kupców, kazał sobie wybudować tzw. korytarz Vasariego o długości prawie 1km, który ciągnie się od „starego” do „nowego pałacu”.